-- İzledim

Özgürlük ve Disiplin

Yazımın başlığı biraz şu meşhur, soyut, büyük roman isimlerine (Suç ve Ceza, Kırmızı ve Siyah, Babalar ve Oğullar, Mai ve Siyah vb) benzediyse de daha mütevazı ve daha eğlenceli bir şey olacak ?; bu yazıda Aamir Khan’ın son filmi Dangal (Güreş Turnuvası) dan bahsedeceğim.
aamir khan filmleri dangal 1 - Özgürlük ve DisiplinBu film gerçek bir yaşam öyküsüdür. Ve filmdeki karakterler aynı şekilde yaşamaya devam etmektedir. Film ilginç bir spor başarısını anlatmaktadır. Özetlemeye çalışayım; 
 
Aamir Khan Hindistan’da bir köyde yaşayan eski bir güreş şampiyonudur. Bütün ideali de Hindistan’a uluslararası arenada gurur yaşatacak güreşçi oğullar yetiştirmektir. 
 
Ancak Allah ona çocuk olarak iki kız nasip eder. O da hayallerinden vazgeçen adamın burukluğuyla ona sürekli ideallerini hatırlatan madalya ve ödüllerini duvardan indirip sandığa kaldırır.
 
Kızlar 10 ve 9 yaşına geldiklerinde bir gün komşusu onları şikayete gelir. Kızlar onların oğullarını pataklamıştır. baba  komşudan özür dileyip gönderdikten sonra kızlarına bunu nasıl yaptıklarını sorar. Kızlar oğlanların kendilerine “cadaloz” “ezik” dediklerini, kendilerinin de kızıp onları patakladığını söylerler. Baba ideallerine kızları ile ulaşmaya karar verir.
 
Bu muazzam disiplinli bir çalışma demektir. Sabahın çok erken vaktinde kalkıp tarlada güreş çalışmak, çok sıkı bir beslenme programı izlemek ve hatta kızların saçlarını kısa kesmek  anlamına gelmektedir. Kızlar bir çok oyun numara ile onu durdurmaya çalıştıysa da başarılı olamazlar. Onu durdurmaya “gelenekler” de yetmez. Israrı tüm engelleri aşar. ta ki büyük kız Hindistan şampiyonu, küçük de biraz geriden onu izleyene kadar. bu sırada büyük kız üniversite yaşına da gelmiştir. Başarısının ödülü büyük şehirde spor akademisine yazılmak olacaktır.
aamir khan filmleri - Özgürlük ve Disiplin
Babası kızını getirip kaydettirir ve bu arada da ona nasihat ederken, onu çalıştıracak antrenörlere de eder. Antrenör ona biraz yukarıdan bakan edayla artık kendi işinin bittiğini burada sporculara çok daha ileri tekniklerle öğretim yapılacağını söyler. Adamcağızın içi burkulur, köyüne döner.
 
Kız da bu “daha ileri eğitim” havasına kendini kaptırır. Okulun efsanelerine inanır; Başarıyı özgürlük getirir. Burada tabii Hindistan’a yönelik ingilizlerin ve beyaz Hintlilerin propagandasını hatırlamak gerekiyor; İngiltere’nin başarısının sebebi özgürlüktür.
 
Kız AVM gezen birisi olur. Makyaj malzemelerine, süslü püslü giyinmeye düşkünleşir. Ağır beslenme disiplini yerine kremalı pastalar vb geçer.
 
Kız dünya şampiyonasında art ardına başarısızlıklar yaşar. Bir gün evine ziyarete geldiğinde babası ona, onu evvelki başarılarına taşıyan disiplini hatırlatır. Kız da onun metotlarının demode olduğunu, kendisinin, babasının tahayyül edemeyeceği üst nitelikte bir eğitim aldığını “çemkirir”; bu sadece bir zaman meselesidir, başarı disiplinle değil özgürlükle gelecektir. babasıyla güreşe tutuşurlar ve kız babasını yener. Ona göre bu onun haklılığının ispatıdır. Ama köyünden ayrılmadan önce kız kardeşi onun durumu komple yanlış anladığını babasının yenilmesinin sebebinin ihtiyarlamaya bağlı güçsüzleşmesi olduğunu söyler. 
dangal eleştiri 1024x683 - Özgürlük ve DisiplinAncak kızın başarısızlıkları devam eder. ta ki baba tekrar devreye girip, büyük şehre taşınıp, okula girmesi yasaklandığı için kızının müsabakalarının videolarını seyredip saniyesi saniyesine hatalarını ve işin doğrusunu ona telefon üzerinden anlatmaya başlayıncaya kadar..
 

Devamını anlatmayacağım.. Filmden bu güzel kareleri paylaşmak güzel olur…

Kaygılarını ve davasını biraz tanıdığım Aamir Khan İngiliz liberalizminin Hint gençliğini de vurabilen bir efsanesini ifşa etmek istemiş gibi durmaktadır. bence bunu gayet kifayetli bir şekilde de yapıyor. Özgürlük büyük başarıların  bileşenlerinden birisi olabilir de olmayabilir de ama disiplinli ve özverili çalışma genellikle bir bileşendir. Zaman zaman çilecilik düzeyine varan bir çalışma.
 
Ben bundan kendim ve kendi  insanımız için bir şeyler çıkarmayı istiyorum; bu ve diğer batılı efsanelere karşı çok daha dikkatli olmaya mecburuz. Bu asla redde değil dikkate, akıllıca düşünmeye inanış.
 
Amerikan kadınını sigara içmeye teşvik eden (ve bunu başaran) propaganda çalışmasında sigaranın adının “özgürlük meşalesi” olduğunu unutmayın. Bu ünlü özgürlük heykelinin elindeki meşale. “Özgürlük” halen bile olur olmaz her şeyin pazarlanmasında öylesine etkili kullanılmaktadır ki ne kadar hatırlatılsa yeri..
 
Batıda bulunmuş kimi Türklerin zaman zaman en azından bir kısım insanımızda gözlediklerini söyledikleri “Amerikalı gibi çalışmadan Amerikalının müreffehliğinde yaşama isteği” eğer esası itibariyle ahlak sistemimiz tarafından reddedilmiş bir şey olmasaydı endişe verici olabilirdi.
 
Muhabbetle

Yorumlar

Yorum

  1. Sürükleyici ve sorgulayıcı bir yazı olmuş, bencede özgürlük çok değerli bir kavram olmasına rağmen tüm değerli kavramlar gibi insanı esaretine alır kör ederse sonuçları yıkıcı olabilir tıpkı zamanımızı yönetip değerlendircez derken sevdiklerimizi ve bizi sevenleri ihmal etmek gibi… elinize sağlık devamını bekliyoruz…