-- Genel

Özgürlük Meşaleleri

Daha önce bir kaç defa değindiğim gibi şu özgürlük meselesinde bir bit yeniği var. Bir yönüyle en asaletli (kim zencilerin özgürlüğüne, kölelerin özgürlük arayışına vb. karşı çıkmayı düşünür ki?) bir şeyken, bir yönüyle de bu asaleti suistimal ederek bir dolu ahlaksızlığı  yüceltmenin bir yolu gibi de durmakta. Zaman zaman torba yasalardan şikayet edilmesi gibi yani. 
 
Siz insanların özgürleşmesini destekliyorsunuz bir başkası gelip “o zaman ihraç mallarına koyduğunuz koruyucu vergileri kaldırın” diyor. 
 
Siz garibanların onurlu bir yaşam sürmesini istiyorsunuz birisi de gelip “o zaman filanca yabancı firmanın ülkenizde petrol aramalarını da serbest bırakmalısınız” diyor.
 
Özgürlük talepleriyle açılan kapılardan hep başka şeyler de geçirilmeye çalışılınıyor. 
 
Ancak bu düşüncelerimin basit bir şekilde “muhafazakar endişeler” olmadığını, insanlığın ciddi bir dolandırılış içerisinde olduğunu gösterebilmek için şahane bir örnek yakaladım. Halkla ilişkiler uzmanı, Freud’un yeğeni Edward Bernays’in çevirdiği numaralar. Bununla ilgili kısa bir bilgi; Edward Bernays
 
Daha detaylı, resimler de içeren ama maalesef ingilizce bir yazı da burada; 
 
 
Olay şundan ibaret; bu amcam propaganda, ikna yöntemleri, kitle psikolojisi, halkla ilişkiler uzmanı. 
Vaktiyle 1. Dünya Savaşının sonrasındaki dönemde, Amerika’da erkekler sigara içse de kadınların toplum içinde sigara içmesi kabul edilir değilmiş ve gerçekten de içmiyorlarmış. Bir şirketin talebi üzerine bu amcam kadınlara sigara içirebilmek için Lucky Strike isimli sigarayı New York’ta bir Paskalya kutlamasında “kadınlara özgürlük meşalesi” adı altında içirerek bir kampanya başlatmış…
Özgürlük meşaleleri sigara yani… Resimlere bakarsanız döneminin anlayışına göre alımlı, karizmatik bayanlar, başkaldıran, tabu çiğneyen modda bugünde epeyce rant yapabilen sloganlarla (kendine inan-tatlı yerine sigara alırsan ince kalırsın vb.) sigarayı cazip bir şekilde sunmuş ve gerçekten de bu kampanya başarılı olmuş, sigara satışları artmış.
özgürlük meşaleleri - Özgürlük Meşaleleri
Bazı  kadınlar da kabul edilmez bir şeyi toplum içerisinde açıktan açığa yaptığı için “cesur ve asi” havalarına girmişler.
 
Dehşet verici değil mi? İnsanlıkla nasıl oynanıyor. 
 
İsteyenin bunu daha ileri araştırması çok kolay.  Internete Edward Bernays Torches of freedom Lucky Strike Özgürlük meşaleleri vb kelimelerinden bazılarını yazmanız yeterli. Dahasını isteyenler Edward Bernays’ın Propaganda isimli kitabını bulup okuyabilirler.
 
Bugünlerde de pek çok havalı-civalı özgürlük propagandası da aynı cinsten değil midir? Cinsellikle ilgili, kendini ifade ile ilgili, kıyafetlerle ilgili vb vb. İnsanlar şaşkına çevriliyor. Bir müddet önce ahlaksızlık olarak görülen şey bir müddet sonra “özgürlüğü temsil eden bir şeye” dönüşüyor. İş burada bitse sorun yok. Kabul edilemez şeyleri yaparak tarafına hava atan bu kadınların ellerinde attıkları havadan başka bir şey kalmıyor. Yanlış hayatlar sürüyorlar. Bir kısmı sefil, perişan oluyor ve bir başka kısım salak da bunların çok perişan olmayanlarına veya perişanlıklarını yeterince saklayabilenlerine bakıp onlara özenip “Daha Kaliforniya’yı görmeden Kaliforniya sendromuna girip” rezil rüsvan oluyor.

Beni ilgilendirense en ziyade kendi gençlerimiz, kendi insanımız..

Çok örnek yazmaya gerek var mı yoksa herkes yeterince örnek biliyor mu? Galiba bu konuyu yeterince tekrar ettim değil mi? Özgür olacağım diye rezil rüsvan olan bir dolu kişi. İntihar eden, uyuşturucudan ölen, ömrünü telef eden, maskara olup aklı başına yaşlılığa doğru gelen bir dolu insan. Örneklere girmeyeyim. Bu yazıdan amacım bu “Özgürlük Meşaleleri” ve “feminizm” arasındaki çarpık ilişkiyi anlatmak sadece.

Elin açgözlülerine kolay av olmamak için gençlerimiz de genç olmayanlarımız da “Moda” “özgürlük” “racon” vb adına çağrıldıkları ama biraz tuhaf duran şeylere bir de bilgeliğin gözüyle bir bakmayı öğrenmeliler.

İnanıyorum ki;

*atasözlerine
*anne-babalarına
*yıllarını boşa geçirmemiş ihtiyarlara
*dindarlara,
*geleneksel ahlak anlayışına
*İnsanlığın büyük bilgelerine veya doğrudan dine de bir söz hakkı verdiklerinde bilgece alternatif görüşlerin gayet yakın olduğunu görecekler.

Muhabbetle

Yorumlar

Yorum