-- Gezdim

Memleketini Özleyenlere Ordu’dan Ufuk, Denizli’den Zafer Gazozu…

Seviyorum kendi konseptini yaratan girişimcileri…

Ayvalık, Cunda merkezde dolaşırken dikkatimizi aşağıdaki üç tekerlekli bu şirin mobilet çekti. Dedik bu ne? 🙂

IMG 6232 1024x768 - Memleketini Özleyenlere Ordu'dan Ufuk, Denizli'den Zafer Gazozu...

IMG 6234 1024x768 - Memleketini Özleyenlere Ordu'dan Ufuk, Denizli'den Zafer Gazozu...Adam üşenmemiş, tüm Türkiye’nin meşhur gazozlarını bir araya getirmiş. Kırşehir’in Özbağ, Afyon’nun Avşar, Muğla’nın Goca Moğla, Zencefilli Beyoğlu Gazozu, Nazilli’nin Madran Gazozları… hepsi var sanırım.

Alan var mı ya diye sorunca “Abi adam Ordu’lu. Burada yazlığı var. Geldiğinde bana diyor ki, bana bir kasa Ufuk Gazozu gönder” cevabını aldım 🙂 Hatırı sayılır rakamda tek satışta yapıyor. Gazoz şişesi koleksiyonu yapanlar da eksik parçaları tamamlıyorlarmış. Bakar mısınız? Ne hikayeler…

İster istemez, vitrine bakar gibi gözleriniz kendi şehrinizin gazozunu aramaya başlıyorsunuz. Bulunca da, ver de bir içeyim diyorsunuz 🙂 Kenara da bir mini buzdolabı koymuş arkadaş. Soğuk soğuk güzel gidiyor sıcakta.

Bu arada muhabbet ederken, Türkiye’de eskiden 600’dan fazla gazoz üreticisi varken zaman içerisinde bu tesisler kaybolduğunu yerel gazoz marka sayısının 60’lara düştüğünü öğrendik. Türkiye’de ilk Gazoz ise, 1890 yıllarında yabancılar ve azınlıklar tarafından yurt dışından getirildi. Niğdeli Rum işadamı Aleksandr Mısırlıoğlu tarafından ilk üretim yapılmış.

IMG 6228 1024x768 - Memleketini Özleyenlere Ordu'dan Ufuk, Denizli'den Zafer Gazozu...

 

IMG 6230 1024x768 - Memleketini Özleyenlere Ordu'dan Ufuk, Denizli'den Zafer Gazozu...Bakarken birde ne göreyim. İsmim olan “Ufuk” gazozu. Bilmiyordum. Ordu’nun gazozuymuş 🙂 İnsan kendini özel hissediyor. Sanki tüm şehir bir araya gelmiş, sana hediye hazırlamışlar 🙂 Ordu artık bundan sonra benim için özel bir şehirdir. 🙂

IMG 6231 768x1024 - Memleketini Özleyenlere Ordu'dan Ufuk, Denizli'den Zafer Gazozu...

Bu arada Safranbolu’nun pancar şekeri kullanan Bağlar Gazozu‘nu da denedik. Gerçekten iyiymiş. Üreticisini tebrik ediyorum.

Yorumlar

Yorum