Türkiye’nin Şaraplık Üzümleri

Türkiye'nin Şaraplık Üzümleri

Türkiye’nin şaraplık üzümleri 20 çeşidi buluyor. 1990’ların başında, özellikle Fransa’dan getirilen bazı üzüm türleri de çeşitli bölgelere ekilerek çeşit artırıldı.

Türkiye’nin Şaraplık Üzümleri

Beyaz Şaraplık Üzümler

Hasandede: Ankara ilinin Kekin – Hasandede, Çorum ve Çankırı yöresinde yetiştirilen bir çeşittir. Beyaz şaraplık üzümlerin en iyi çeşitlerinden biridir. Hasandede üzümleri ile yapılan şarapların alkol oranları ortalama olarak %11-13 arasında olup, renkleri yeşil ve sarı altın sarısında, tatları dolgun olur.

Emir: Başta Kapadokya Ürgüp bölgesinin (Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Niğde) suyu bol olan bir üzün çeşididir. Son derece zarif bünyeli ancak dolgun gövdeli şarap verir. Sek şarap yapımında kullanılır. Adını hükümdarların özel şarabı olmasından dolayı emirlerden almıştır.

Narince: Tokat ilinde en fazla Kazova’da yetişir. Tokat ve Amasya yöresinde bağların yaklaşık %90’ı bu çeşit üzümden kurulmuştur. Narince adı, ince kabuğundan kaynaklanıyor olabilir. Nefis bir aroması vardır. Dömisek şaraplarda çok iyidir. Fıçıda en uzun süre yıllandırılabilen (ortalama 8 yıl) ve meşe fıçıda bekletmeye uygun ender beyaz üzüm türlerinden biridir.

Misket: İzmir’in hemen yakınlarında Bayraklı mevkisi ile Bornova ve Manisa’da bol miktarda yetiştirilen çok eskiden beri anılan Türkiye’nin en aromatik şaraplık üzümdür. Misketin taneleri orta büyüklükte, yuvarlak ve hafif kırmızıya çalar. Misket üzümü ile yapılan şaraplarda kendine özgü özel bir koku ve tat bulunur.

Yapıncak: Marmara’nın kuzey şeridinde özellikle Tekirdağ’dan Şarköy’e kadar uzanan sahil şeridi ve Çanakkale’de yetiştirilir. Yapıncağın taneleri yuvarlak, orta büyüklükte, kabukları incedir. İyi ve orta kalite şarapların yapımında kullanılır.

Beylerce: Bileceik civarı üzümüdür. Şarapları hafif ve hoş bukleli olup alkol oranı %11-12 civarıdır.

Kalecik Beyazı: Ankara’nın Kalecik çevresinde yetiştirilen bir üzüm olup yetiştirme alanları geniş değildir. Elde edilen şarapların asitleri yüksek, alkol dereceleri %11-12 civarıdır.

Dökülgen: Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis çevrelerinde yetiştirilir. Şarapları orta kalitedir. Şeker bakımından zengin olduğu için, yapılan şarapların alkol derecesi %14 civarında ve asit oranları diğer şaraplara göre biraz yüksektir. Bu nedenle Kabarcık ve Hasandede şarabı ile kupaj yapılmaktadır.

Vasilaki: Bozcaada ve Lapseki tarafında yetiştirilen bu üzümün omcaları ve çubukları kuvvetlidir. Elde edilen şarapları hoş ve iyi bir bukeye sahiptir. Eskitilen Vasilaki şaraplarında buke artar.

Kırmızı Şaraplık Üzümler

Papazkarası: Kırklareli, Edirne, Uzunköprü çevresinde yetiştirilir. Çok iyi bir şaraplık üzüm olduğu kadar, aynı zamanda çok iyi bir yemeklik üzümdür. Hastalıklara dayanıklı olan Papazkarası üzümünün iyi geçen bir mevsim sonrası elde edilirse birçok yabancı şaraplarla rekabet edebilecek yapıdadır. Güzel kırmızı bir rengi ve hoş bukesi vardır.

Kalecik Karası: Türkiye’nin en fazla eskitilebilinir şaraplarının üzümü olan Kalecik karası üzümü Ankara’nın Kalecik ilçesinde yetiştirilir. Şarapları koyu kırmızı renkte, tadları dolgun hafif ancak hoş bukelidir. Türkiye’nin kalite şarapları arasında yer alır.

Öküzgözü: Elazığ’da ve Diyarbakır’da yetiştirilen çok iyi kalite şarapların üzümüdür. Ayrıca Malatya’nın Arapgir ilçesi ve Tunceli yörelerinde de yetiştirilir. Türkiye’nin en iri üzüm çeşididir. Şarabı toplam asidi yüksek, alkolü az, dolgun bukeli kaliteli ve kendine has aromalı şarap veren bir çeşittir. Türkiye’nin çok ünlü şarabı olan Tekel’in (şimdi Mey grubunun) Buzbağ şarabı bu üzümle Boğazkere üzümünün bir kupajı ile yapılır. Şarapları kırmızı menekşe renginde, tatları dolgun ve bukeli, alkol oranları %12.5-13.5 arasındadır.

Boğazkere: Bu üzümde Elazığ ve Diyarbakır yöresinde yetiştirilir. Boğazkere şarapları kendi başına çok buruk (Türkiye’nin en tanenli (buruk) üzümü), kaba ve ağır olduğundan çoğu kere Öküzgözü ile kupaj yapılır.

Dimnit: Orta Anadolu’da en fazla Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Konya civarında yetişir. Kabukları kalın ve içleri etlidir. Fazla eskitmeye gelmeyen şarapların alkol oranları %12.5 civarındadır.

Horoz Karası: Aslında Sergi karasının bir türü olan bu üzüm Kilis civarında yetiştirilir. Kiliste üretilen şarapların çoğu bu üzümdür. Koyu renkli ve yüksek alkollü (%13-16) şarapları verir.

Sergi Karası: Gaziantep ve Kahramanmaraş bölgesinde yetiştirilir. Şarabı orta kalitede, koyu kırmızı renktedir. Alkol oranları %16’ya kadar çıkar.

Adakarası: Marmara bölgesinde ve Avşa’da yetiştirilen bir üzümdür. Adakarası şarapları güzel bir kırmızı renkte olup, kendine özgü bir aroması vardır. Yumuşak içimli şarapların alkol oranları %12 civarıdır.

Arama Terimleri:

dimnit şarabı

Başarı nasıl gelir?

Başarı Nasıl Gelir

Çalışma isteği ile Çalışmanın sonrasında Başarı mı gelir?

yoksa,

Çalışma ile gelen Başarıdan kaynaklı Çalışma isteği ile mi?

Rezervasyonunuz var mı?

Eskişehir’de Tanınmış Helvacı diye bir yer var. Sabah satışa başlıyor, öğlen dükkanı kapatıyor.

Kimi yeme içme yerleri var ki rezervasyonunuz olmadan gidemezsiniz. Gün içinde yemek yiyebilecek kişi sayısı belli.

Çünkü adamlar masayı değil malzemeyi rezerve ediyor. Alışılan lezzet/kalite azalmasın diye sınırlı tutuluyor ürün.

Nasıl bir kokoreç seviyorum?

Etin en lezzetli kısmı bağırsak, işkembe, kelle, beyin, böbrek, dalak, paça, uykuluk vs. Bildiğimiz etlere göre sakatat lezzet açısından daha çok yönlü ve doku açısından daha ilginçtir. Fakat bir türlü farklı farklı yerlerde kokoreç tatmama rağmen bir türlü hoşuma giden bir adres olmadı.

Arkadaşımın tavsiyesi ile gittiğim Şelale Kokoreç/Eskişehir’de sanırım damak tadıma uygun kokorecin nasıl olmasını gerektiğini anladım.

İnce ince kıyılıp, bol bol baharatlanıp ekmek içine konulan, donmuş kuyruk yağı kullanılmışsa da biraz soğuyunca yağı donan kokoreci değil (hem lezzet hem de sağlık açısından tüketilmesi tavsiye edilmez); mangal tipi ızgarada son hali verilen, ekmeksiz bile çıtır çıtır yiyebileceğim, iri iri parçalı ve az baharatlı olan kokoreci seviyorum ben. 🙂