Bu Katar bize ne Qatar?

Katar Gökdelenler

IMG 9026 1024x768 - Bu Katar bize ne Qatar?

Kişi başına düşen milli gelir (130 bin$) sıralamasında dünyada birinci ülke… Ortadoğunun göbeğinde olmasına rağmen dünyanın en güvenli ülkelerinden birisi…

İyi ki gitmişim, gözlemlerimden dolayı mutlu ayrıldığım bir ülke oldu.

Kim bunlar?

Katar’ın nüfusu yaklaşık 2.4 milyon ve 350 bin kadarı Katar vatandaşı. Geriye kalan kısım mavi yaka iş gücünde ve hizmet sektöründe çalışmak üzere Nepal, Hindistan, Filipin gibi Asya ülkelerinden gelen göçmenler. Bizim tabirimizle gurbetçiler. Büyük şirketlerin önemli pozisyonları ise ya Katarlı birisi tarafından ya da batılı ülke vatandaşları tarafından (genelde İngilizler) tutulmuş.

Babadan zengin Katar vatandaşına ‘modern kölelik?‘ yapan Hintli, Bangladeşli, Endonezyalılar her yerde. Taksi şoförü, oda temizlikçisi, inşaat işçisi, biletçi, hizmetçi… Her bir kölenin de Katarlı bir sponsoru ‘sahibi’ var. Sahip izin vermeden ne iş değiştirebilirler ne de Katar’dan çıkabilirler.?! (kaynak: 3 senedir Doha’da çalışan hintli taksi şoförümüz)

Ne zaman gitmeli?

Katar’da üç mevsim var. İlkbahar, yaz ve cehennem diyorlar. 🙂 Haziran, temmuz, özellikle ağustos ve eylül cehennem aylarıdır. Turistik olarak gelecekler için ilkbahar ayları yani Aralık, ocak ve şubat uygundur. Şubat ayı ortasında 32 derece bir havada rahat şekilde gündüz dolaşabildik.

Bir tavsiyem var… Sıcaklığın yüksek olduğu gündüz saatlerinde şehrin simgelerinden olan ve birçok ülkeden toplanan eserlerin sergilendiği İslami Sanatlar Müzesi, State Grand Cami, Alışveriş Merkezleri (İtalyan konseptli Villagio Mall’u kesinlikle öneririm) gibi klimalı yerlerde zaman geçirmeniz iyi olacaktır. Sıcağın alnında sokaklarda dolaşmayın.

Doha’da nereleri gezmeli?

Görmeden gelmeyin: İslam Eserleri Müzesi

Mimarı Paris’teki Louvre Piramiti’yle tanınan ünlü mimar  Ieoh Ming Pei.

Üç kıtadan toplanmış birbirinden güzel koleksiyonların sergilendiği müzede Kabe’nin Anahtarını, Kabe’nin örtülerini, el yazması Kur’an’ı Kerimler’i, en eski İslami usturlabı, İran Edebiyatı’nın en önemli eseri Şahname’nin bir sayfasını, Osmanlı fermanlarını, İznik Çinileri’ni, Fatih Sultan Mehmet’in portresini ve pek çok önemli İslami eserini görebilirsiniz.

Kesinlikle görülmeli. Giriş ücretsiz, içerisi klimalı 🙂 Daha ne olsun?

Pearl Qatar 

Akşam üstü ise körfezin incisi diye de anılan lüks villalar, tatil köyleri, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan yapay bir ada olan Pearl Qatar‘a gitmeniz uygun olur.

Souq Waqif – Eski Çarşı

Açık hava, güvercinler, yerel halk, geleneksel eşyalar gibi birçok cezbedici şey var burada. Bizdeki Eminönü, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı havasında bir yer. Baharatçısı, lambacısı, şalcısı, kumaşçısı, lokumcusu, geleneksel kıyafetçisi, kuyumcusu, altıncısı her şey mevcut.

Yabancı çalışanlar, turistler, yerli halk akşamları buraya toplanıyor. Buluşma yeri gibi. Her akşam Souq Waqif‘te vakit geçirmek isteyeceksiniz.

Katara

Doha’da kültür ve sanatın yeri. Gitmeden önce internet sitesinden kontrol ederseniz açık hava sergisi, tiyatrosu veya yaz akşamı konserlerine denk gelmeniz mümkün. Akşamları ışıklandırması da güzel oluyor, tavsiyem akşam görülmesinden yana.

Muz Adası (Banana Island)

Katar’ın “çakma” Maldiv’i. 🙂 Yersen…

Muz adasında Banana Island Resort Doha oteli kurulu. Geceliği bin liranın üzerinde. Kalmak zorunda değilsiniz. İslam Sanatları Müzesi’nin yakınında ki iskeleden 7/24 kalkan feribotlar ile günübirlik gidip-gelebilirsiniz. Otelin havuzunda ya da Basra Körfez’inde yüzelim birde güzel bir yemek yiyelim derseniz kişi başı 300 lira vermeniz gerekiyor. Gündüz sıcağında Doha sokaklarında dolaşmaktan iyidir diyerek bizde sabah gidip akşam şehre geri geldik.

Balayımı burada geçirmek istemezdim. Ada kıyıya çok yakın. Hamad Uluslararası Havalimanı’ndaki uçakların motor sesleri çok net duyuluyor. Sessiz bir yer değil!

Günübirlik gitmek isterseniz otelinizin resepsiyonundan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Çölde Safari

Fırsatımız olmadı. Ama bilgileri aldım 🙂 Yarım günlük, tam günlük, gece konaklamalı turlar var.  Kişi başı 100 QTR (Qatar Riyali)’den başlayıp 500 QTR’e kadar değişiyor. Otel resepsiyonundan bilgi alabilirsiniz. Sizi otelinizin önünden jip ile almaya geliyorlar 🙂

Doha’da nerede kalınır?

Airbnb seçeneğini Doha için araştırmadım. Açıkçası pek seçenek olacağını da düşünmüyorum.

Doha’da otellerin bulunduğu iki bölge var. Birisi eski şehir denilen ‘Souq Waqif‘ ve gökdelenlerin bulunduğu kısım ‘West Bay‘.

Doha’da akşamları yapılabilecek en güzel aktivite  ‘Souq Waqif‘ olarak bilinen eski şehir kısmında zaman geçirmek olacağı için bu bölgeye yürüyüş mesafesinde olan otellerde kalmanız iyi olacaktır. West Bay bölgesine göre nispeten daha ekonomik oteller olduğunu da söyleyebilirim. Biz Saraya Corniche Hotel‘de kaldık. Otel biraz eski ama odaları rahat ve güzel bir kahvaltısı vardı.

Doha’da ne yenir?

Doha’da ne yenir sorusunun cevabı burada.

Not: Yurtdışında Burger King görünce dayanamıyorum 🙂 Yemez isem aç kalacağım gibi bir his oluyor bende 🙂

Doha’dan ne alınır?

Cep telefonu fiyatları uygun. Türkiye satış fiyatı 6000 lira olan Iphone X’i 4200 liraya aldık.

Kısa kısa…

Hamad Uluslararası Havalimanı yolcu dostu lüks tasarımı sayesinde uçuş öncesi zaman geçirmek isteyeceğiniz havalimanı görünümlü alışveriş merkezi. En beğendiğim kısmı kısmı dinlenme koltuklarının yanında bulunan elektrik prizleri ve tuvaletlerin inanılmaz temizliği ve sıkıntısız check-in ve rahat bekleme odaları.

XKCN2844 1024x576 - Bu Katar bize ne Qatar?

Katar’da resmi dil Arapça ama gerçekte herkes birbiri ile İngilizce konuşuyor.

Benim gibi gezelim görelim amacı ile Doha’ya geliyorsanız iyi bir planlama ile 2 gün yeterli. Fazlası sıkar. Bu açıdan bir haftasonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Katar’a vize yok. Bir pasaport bir de uçak bileti ile buraya gelebilirsiniz. Pasaport kontrolünde sadece “Hangi otelde konaklayacaksın?” sorusu sordular. Yarım dakika bile sürmedi işlemler. Otel rezervasyonu, dönüş biletinizi çıktı alın ya da cep telefonunuzda hızlı şekilde gösterebileceğiniz durumda hazır tutun.

Katar’ın zenginliği petrolden gelmez. Doğal gazdan gelir. Dünyanın en büyük üçüncü doğalgaz havzasına ev sahipliği yapar. Dünyanın en büyük LNG (Liquidated Natural Gas) ihracatçısıdır.

Tanınmış markaları.. Al Jazeera TV,  Bir zamanların bankası Finansbank’ın yeni sahibi QNB Bankası, Digitürk’ü alan BeIN Media. Porsche ve Volkswagen’in %10’luk hissesi de Katar Yatırım Ajansı’na ait…

Erkekler tob (beyaz uzun elbise), kadınlar abaya (uzun siyah elbise) adı verilen kıyafetler giyiyor.

Hava çok sıcak ve mesafeler ciddi uzak olduğu için öyle yürüyerek gidilmiyor her yere. Toplu taşıma kültürü zayıf. 2 günde sanırım 9-10 defa taksiye bindik. Bize göre taksi ücretleri daha uygun. Ama tavsiyem araç kiralamanız. Benzin ucuz ve günlük kiralama bedelleri uygun. Kiralayın arabayı vurun kendin

Sokakta yürüyen insan yok. Eski çarşı dışında yol ve bina kenarlarında kaldırım yok. İsteseniz de yürüyemezsiniz.

Katar’ın 2022 yılında FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Kule vinçler her yerde.

Alkol yasak mı? Belli başlı beş yıldızlı otellerin lobi ve restoranları dışında alkol bulamazsınız. Siz karar verin yasak mı değil mi? 🙂

Banka ve kredi kartınız ile komisyonsuz pos cihazından işlem yapabiliyorsunuz. Bu yüzden çok para taşımayın yanınızda. Atm’lerden nakit çekerseniz %10-15 arası komisyon alıyor.

Gidecek ve görecek olanlara şimdiden iyi tatiller 🙂