Beklentilerimiz, başkalarını gözetir.

mona lisa tablosu 1024x681 - Beklentilerimiz, başkalarını gözetir.

Hayatın birçok alanında beklentiler bir şeyleri deneyimleme tarzımız üzerinde çok büyük rol oynar. Mona Lisa‘yı düşünün. Bu portre niye bu kadar güzel, kadının gülümsemesi niye gizemlidir? Leonardo Vinci’yi Mona Lisa’yı yaratmaya götüren yeteneğin ve tekniğin farkına varabiliyor musunuz? Çoğumuz tabloyu güzel, kadının gülümsemesini gizemli buluruz. Çünkü bize öyle olduğu söylenmiştir.!!!

Uzman ya da eksiksiz enformasyon yokluğunda, ne kadar etkilendiğimizi ya da ne kadar etkilenmemiz gerektiğini anlamamıza yardım edecek sosyal ipuçları ararız. Beklentilerimiz, başkalarını gözetir.

Paraya ihtiyacımız var mı?

Tabii ki var. Ama yaşamımızın onsuz bir şekilde daha iyi olacak bazı yönleri olabilir mi?

yanan adam festivali nedir - Paraya ihtiyacımız var mı?

Burning Man (Yanan Adam) Nevada’nın Black Rock çölünde onbinlerce kişinin katılımıyla her yıl düzenli olarak yapılan, bir hafta süren, kendini ifade etmeye ve özgüvene dayalı bir olay/festival. Yanan Adam 1986 yılında San Francisco’daki Baker Sahilinde, küçük bir kalabalığın sekiz adam boyunda tahtadan bir insan heykelini tasarlayıp yapıp, sonunda da ateşe vermesiyle başlamış.

burn6 1024x683 - Paraya ihtiyacımız var mı?

O günden sonra yakılan adamın boyutu ve kutlamalara katılan insan sayısı epey arttı; şimdi bu olay en büyük sanat festivalleri arasında ve geçici topluluklarla yapılan süre giden bir deney.

Katılım için herhangi bir ön koşul yok. Şartlanan, birbirine saygı temelli bir iletişim ağı oluşturmak. Koşulsuz, hediye verme esası üzerine kurulmuş,  kültürü sömürüden uzak tutmayı ana amaçlardan biri yapan bir bağ. Ticari sponsorlukların, işlemlerin veya  reklamın olmadığı bir alan. Karnaval boyunca radikal bir şekilde kendi özüne dayanmaya, yaratıcı işbirliğine, sivil sorumluluğa  teşvik ediliyorsunuz. Doğayı değiştirecek hiçbir iz bırakılmıyor, çevreye saygı en önemli şeylerden bir tanesi oluyor. Dönüştürücü değişim ve derin iletişim için herkesin katılımı öncelikli.  İnsanlar arasındaki bariyerlerin kalkması, doğa ve insanla temas vurgulanan en önemli çağrılardan ikisi.

Yanan Adam’ın olağandışı pek çok yön var, ama bana göre en dikkate değer olanlarından biri piyasa normlarının yani paranın reddedilmesi. Yanan Adam’da para kabul edilmez. Bunun yerine, her şey hediye değiş tokuşu ekonomisiyle gerçekleşiyor.  Gelecekte herhangi bir zamanda size (ya da başka birine) bir şey verecekleri düşüncesiyle diğer insanlara bir şeyler veriyorsunuz. Böylece, yemek pişirebilen biri yemek yapıyor. Masörler önlerindeki masalarda yatanlara masaj yapıyor. Suyu olanlar duş alma imkanı sunuyor. İnsanlar içecek, el yapımı takı ve kucaklaşma takdim ediyor.

yanan adam fesativali - Paraya ihtiyacımız var mı?

burn4 1024x805 - Paraya ihtiyacımız var mı?burn5 1 - Paraya ihtiyacımız var mı?

Çözüm, toplumu Yanan Adam gibi yeniden düzenlemek değil, toplumda sosyal normların düşündüğümüzden çok daha önemli bir rol oynayabildiğini akıldan çıkarmamak olduğuna inanıyorum. Geçmiş yıllarda piyasa normlarının-daha yüksek maaşlara, daha fazla gelire ve daha fazla harcamaya yaptıkları vurguyla-gitgide yaşamlarımıza nasıl egemen olduğunu düşündüğümüzde, eski sosyal normların bazılarına geri dönmenin neticede çok da kötü olmadığını anlarız. Kim bilir, bu normlar eski inceliklerin büyük bir kısmını hayatımıza geri getirebilir.

burning man festival resimleri - Paraya ihtiyacımız var mı?

Selimiye Mavi Pide

Konu pide olunca işimiz zor. Her yörede farklı tip pide çeşidi var. Genel olarak Karadeniz pidesi bol tereyağlı, hamuru kalın ve bol malzemeli olurken, Ege pidesi ince ve kıtır halde içinde domates, biber olabiliyor. Kullanılan malzeme, hamurun açılışı, incesi, kalını vb. yöreden yöreye farklılık gösteriyor. Doğal olarak herkes kendi yöresinin pidesinin en iyisi olduğunu söylüyor. Doğrudur çünkü damak tadı o lezzete alışıyor.

Mesela ben, Ramazan’ın kış aylarına rastladığı zamanlarda, annemin hazırladığı, bol malzemeli pide içini, mahallemizin taş fırınında, meşe odunu ateşinde pişirttiğimiz pidenin tadını düşününce ağzım sulanıyor. Pideleri fırından alıp eve götürmek de benim görevimdi. Üst üste, gazete kağıdına sarılmış pideleri taşırken, sırıtır dururdum 🙂 Yani pide zor bir konu. Şöyle ya da böyle olmalı demek zor.

Sevdiğiniz pide lezzetini verir mi bilemem ama Selimiye‘ye yolunuz düşerse, patlicanlı kuşbaşılı ve tahinli ballı pide‘sini önereceğim Mavi Pide‘ye uğramanızı tavsiye ederim. Gün içinde yemek yiyebileceğiniz, fiyat-performans olarak uygun diyebileceğim bir yer.

IMG 5922 1024x768 - Selimiye Mavi PideIMG 5928 1024x768 - Selimiye Mavi PideIMG 5930 1024x768 - Selimiye Mavi Pide

Balkanların milli içkisi “Rakija”, nam-ı diğer boğma rakı.

Bir yörede ne yetiştiriliyorsa, ne bol ise yemekler de, içecekler de o mahsül tabanlı oluyor. Hırvatistan ve Karadağ’da üzüm bol olduğu için, adamlar üzümü damıtıyorlar, adı da “loza” oluyor. Sırbistan’da erik bol olduğu için, sırplarda eriği damıtıyor oluyor size “šljiva“. “Rakiya” olarak okunan Rakija’da, Balkanlarda yapılan bu tür meyva bazlı içkilere verilen genel bir isim.

Mazisi eski… Balkanlar, Osmanlı hakimiyetinde iken, üretimi kontrol altında tutmak için 12 akçe vergi alınıyormuş. Sırbistan, 1800’lü yılların başında yarı bağımsızlığını kazanınca vergi kaldırılmış ve üretim artmış. Balkan savaşları sırasında da büyük üretici fabrikalar, şehrin NATO tarafından bombalanması sonucu yıkılmış.

Sarma sarmayı kimseye bırakmayan anne-teyzelerimiz gibi, ev yapımı Rakiya‘yı hazırlamakta, büyüklerin yani büyük babaların işi. Tur rehberimiz Stefan’da, büyük babasının hazırladığı Rakiya‘yı “size bir sürprizim var” diyerek isteyenlere tattırdı.

IMG 7605 e1510335999344 768x1024 - Balkanların milli içkisi "Rakija", nam-ı diğer boğma rakı.

Çok ama çok sert bir içki, bana öyle geldi. Alkol oranı %40 ama evinde Rakiya yapanlar alkol oranını %80’e kadar dayıyorlarmış. Bu arada Türkiye’de satışı yasak olan ve en fazla alkol oranına sahip içki olan Absent’in alkol oranının %75 olduğunu söylersem bir fikriniz olur 🙂 Yüksek alkol oranından dolayı küçük shot bardaklarda servis ediliyor ve yudum yudum içiliyor.
IMG 7607 1024x768 - Balkanların milli içkisi "Rakija", nam-ı diğer boğma rakı.IMG 7603 e1510336029568 768x1024 - Balkanların milli içkisi "Rakija", nam-ı diğer boğma rakı.

Ben gidemedim ama Belgrad merkezde bulunan Rakia Bar, meraklısı için 50’den fazla Rakiya çeşidi ile iyi bir adres olabilir.

gorda - Balkanların milli içkisi "Rakija", nam-ı diğer boğma rakı.

Gorda ise kabul görmüş, en kaliteli marka.

Arama Terimleri:

viljamovka rakija nasıl içilir