San Sebastian Bask Mutfağı

ibai san sebastian gezi 1024x576 - San Sebastian Bask Mutfağı

San Sebastian’da ki İbai lokantası, bence dünyanın en iyi lokantalarından biri. Bask bölgesinin insanlarının yabancı misafirlerini getirdiği lokanta burası. Dünyada ki en lezzetli dil balığı da bence İbai lokantasında. Bu dil balığı Bordeaux’nun kuzeyinde bulunan La Rochelle’dan geliyor. Fakat fransızlar bu kadar lezzetli yapamıyor. Tarifi sır olan bir lezzet. Gerçekten olağanüstü, çok özel bir tat. Dil balığının lezzetini, doğallığını bozmadan, daha da katkıda bulunmak kolay bir iş değil. Buraya gelirseniz mutlaka tadına bakın.

Aklınızda olsun İbai restoranı sadece hafta içi ve öğlenleri açık. Rezervasyon yaptırmak şart.

Adres: Calle Guetaria 15. San Sebastian’ın tarihi semtine yakın en güzel yerlerinden birinde lokanta.

San Sebastian’da bir kahve molası

carajillo 1024x680 - San Sebastian'da bir kahve molası

Dünyanın en iyi lezzetlerini yani “Bask mutfağı“nı sunan, bol Michelin yıldızlı restoranlarıyla ünlü San Sebastian’a gelirseniz, Bar Pokhara‘ya gelmenizi tavsiye ederim. Adı bar ama burası daha çok bir kafe. En iyi kahveyi burada buldum. Çok hoşuma giden bir içecek keşfettim. Irish viski gibi ama farklı. Carajillo diyorlar. Kahve, rom ve krema. Ama krema gerçekten lezzetli. Çünkü burada her taraf, sağınız solunuz yemyeşil. Biraz San Sebastian’ın dışına çıkın, her yerde otlayan inekler, kuzular var. Adamlar şehirleşirken kırsal hayatı kaybetmemiş. O yüzden yemekleri, kremanın sütü bu kadar lezzetli.

2015 Büyülübağ Adakarası

büyülübağ adakarası şarap yorumları - 2015 Büyülübağ Adakarası

İlgimi çeken bir Türk şarabı, 2015 Büyülübağ Adakarası. Üzerinde oynanmamış, makyajsız bir şarap. Meyvemsiliği ön plana çıkıyor. Burunda da damakta da dengeli. İyi yapılmış bir şarap. Fazla ekstraksiyon yapılmamış. Canlı ve diri bir şarap, asidesi güzel. Ben daha çok beyaz kiraz ve çilek tatları aldım.

Böyle bir şarabı aslında bir kebapçıya götürmek isterim 🙂 Orada ki lahmacun, içli köfte, çiğ köfte her şey ile iyi gider. Fiyatı da uygun, tavsiye ederim.

Erken rezervasyon yaptırmanın psikolijik yanı

Psikoloji profesörü ve davranışsal ekonomist Dan Ariely diyor ki “Konaklama bedelini önceden ödemek hazzı artırır. Binlerce liralık otel parasını tatil yaptıktan sonra ödemeye kıyasla, tatile gitmeden önce parasını ödeyip sonra tatile çıkmak, tatilden alınan keyfi artırıyor.”

Doğru diyor abi… Şu otele erken rezervasyon yaptırdım diyenin keyfi ile, bir sene geçti hala otelin taksidini ödüyorum diyenin ruh hali bir olmuyor 🙂